Schedule of Events
An Exciting Schedule of Events
Monday, October 28th
Registration and Arrival (Lobby)
8:00-9:00 AM
Opening remarks from the organizers (Auditorium)
9:00-9:10 AM
Oral Session 1: Crosslinking Mass Spec (Auditorium)
Invited Talk 1: Lan Huang
Invited Talk 2: Richard Scheltema
Invited Talk 3: James Bruce
Invited Talk 4: Juri Rappsilber
Selected Talk 1: Speaker TBA
9:10-10:30 AM
Coffee Break (Lobby)
10:30-11:00 AM
Oral Session 2: Labeling Approaches (Auditorium)
Invited Talk 5: Lisa Jones
Invited Talk 6: Gabriel Rocklin
Invited Talk 7: Ben Walters
Invited Talk 8: Thomas Wales
Selected Talk 2: Speaker TBA
11:00-12:30 AM
Lunch (Lobby/Mezzanine)
12:00-1:30 PM
Poster Session 1 (Monadnock, 2nd floor)
Coffee available
1:30-3:30 PM
Oral Session 3: Interactome Mapping (Auditorium)
Invited Talk 9: Fan Liu
Invited Talk 10: Ilaria Piazza
Invited Talk 11: Jiefu Li
Invited Talk 12: Norman Davey
Selected Talk 3: Speaker TBA
3:30-5:00 PM
Keynote Session 1 (Auditorium)
Keynote Address 1: Nevan Krogan
5:00-6:00 PM
Welcoming Reception at the Broad (Lobby)
6:00-7:30 PM
Drinks and Refreshments (TBA)
7:30 PM
Tuesday, October 29th
Oral Session 4: Computational Approaches (Auditorium)
Invited Talk 12: Ellen Zhong
Invited Talk 13: Maja Topf
Invited Talk 14: Emmanuel Levy
Selected Talk 6: Speaker TBA
9:00-10:30 AM
Coffee Break (Lobby)
10:30-11:00 AM
Workshops (Auditorium)
PDBdev
FDR in XL-MS
LiP-MS
PRIDE
11:00-12:00PM
Lunch (Yellowstone/Connector, 2nd floor)
12:00-1:30 PM
Poster Session 2 (Monadnock, 2nd floor)
Coffee available
1:30-3:30 PM
Oral Session 5: Intact/Top Down MS (Auditorium)
Invited Talk 15: Vicky Wysocki
Invited Talk 16: Michael Marty
Invited Talk 17: Stephan Rauschenbach
Invited Talk 18: Dimitris Papanastasiou
Selected Talk 7: Speaker TBA
3:30-5:00 PM
Keynote Session 2
Keynote Address 2: Vamsi Mootha
5:00-6:00 PM
Dinner in Cambridge
6:00 PM
Wednesday, October 30th
Oral Session 6: Structural Biology (Auditorium)
Invited Talk 19: Edward Huttlin
Invited Talk 20: Ed Marcotte
Invited Talk 21: Naoko Mizuno
Selected Talk 8: Speaker TBA
9:00-10:00 PM
Coffee Break (Lobby)
10:30-11:00 AM
Oral Session 7: Structural Biology (Auditorium)
Selected Talk 9: Speaker TBA
Selected Talk 10: Speaker TBA
11:00-11:45 AM
Keynote Session 3 (Auditorium)
Keynote Address 3: Lori Passmore
11:45-12:45 PM
Closing Address
12:45-1:00 PM